Komunikacyjne Zaglebie

PostNapisane: Cz, 1 listopada 2012, 22:20
Czyżby Sosnowiec po raz kolejny został z palcem w nosie ?

"Wojewoda zatwierdził wstępną listę wniosków złożonych przez samorządy o dofinansowanie przebudowy lokalnych dróg w przyszłym roku. Urzędnicy uznali, że kryteria formalne spełniło 56 spośród 82 wniosków".

Reszta pod linkiem:

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... 9_mln.html
PostNapisane: Pt, 2 listopada 2012, 08:02
Dariusz JUREK napisał(a):Czyżby Sosnowiec po raz kolejny został z palcem w nosie ?

"Wojewoda zatwierdził wstępną listę wniosków złożonych przez samorządy o dofinansowanie przebudowy lokalnych dróg w przyszłym roku. Urzędnicy uznali, że kryteria formalne spełniło 56 spośród 82 wniosków".

Reszta pod linkiem:

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... 9_mln.html

Zamykamy linie autobusowe, a dróg też nie robimy, być może wybieramy drogę powietrzną.

PostNapisane: N, 4 listopada 2012, 12:23
Wydaje mi się że wszystkie miasta wokół się szybciej rozwijają od Sosnowca (no może poza Mysłowicami).
Nie pomylę się chyba twierdząc że za nasze pieniądze, bo nie wierzę by Sosnowiec mniej do kasy województwa wkładał niż z niej dostawał. Jeśli jednak nie mam racji niechaj mnie ktoś poprawi.
Obrazek
PostNapisane: Wt, 8 stycznia 2013, 15:32
Na przełomie lutego i marca sejmiki województw śląskiego i małopolskiego mają przyjąć wspólną strategię rozwoju. Samorządowcy liczą, że dzięki temu uda się m.in. skuteczniej realizować duże projekty, takie jak dostosowanie DK 94 do parametrów drogi ekspresowej.
Kluczowe przedsięwzięcia zaproponowane w projekcie to m.in. sieć centrów transferu innowacji oraz technologii w obu regionach, konsorcja innowacyjnej medycyny, szybkie połączenie kolejowe Krakowa z Katowicami oraz wspólna Karta Metropolitalna pozwalająca na korzystanie z usług publicznych w aglomeracjach krakowskiej i katowickiej.

Cały tekst: http://sosnowiec.gazeta.pl/gazetasosnow ... z2HOGWfL77

czyżby spuścili do muszli śląską KUPę :)
PostNapisane: Wt, 8 stycznia 2013, 15:45
jest coś na rzeczy, bo u mnie w pracy wstrzymali prace nad tym projektem (śkup)
Zagórze - Rycerskie tradycje - osiedlowa rzeczywistość
1906 powodów, by kibicować Zagłębiu

https://www.facebook.com/PilkarzeZaglebia/
https://www.facebook.com/SkaSosnowiec/
PostNapisane: Pt, 11 stycznia 2013, 15:59
fajnie :)

modernizacja torowiska ulica Mariacka, Żeromskiego:
http://www.bip.um.sosnowiec.pl/dokument ... p=5559&r=r

nowość jak dla mnie - no chyba, że chodzi o ten fragment na Żeromskiego, który zrobili w zeszłym roku :lol:

PostNapisane: Śr, 3 kwietnia 2013, 08:42
Zgadzam się z "Zenon Lusus" że jakby nie patrzec na Europe to Zagłębie Dąbrowskie leży w samym sercu Europy Środkowo-Wschodniej.
Wszystkie drogi prowadzą do Zagłębia Dąbrowskiego i bardzo dobry jest dojazd we wszystkie kierunki Europy :)

PostNapisane: Pn, 16 grudnia 2013, 18:53
jak zobaczyłem rozkład jazdy PKP to się o mało nie przewróciłem.

nie wiem kto układał ten rozkład, ale chcąc dojechać z Sosnowca do Tychów po pierwsze zlikwidowano większość bezpośrednich połączeń, natomiast przesiadki ktoś układał tak, aby po prostu nie miały one sensu.

Przykład:
z Katowic wyjeżdża dedykowany pociąg do Tychów o godzinie 8:06, natomiast inny pociąg z Sosnowca do Katowic dojeżdża o godzinie 8:11. W tej sytuacji ja pytam, jaki ma sens wysyłanie pociągu z Katowic do Tychów, jeśli nie ma on szans na zabranie pasażerów z innych pociągów. Przecież ten pociąg dedykowany z Katowic do Tychów może wyjechać na przykład o 8:15 (jeśli tylko nie przeszkodzi innym pociągom).

A tak na marginesie to się nie dziwię, że ludzie opuszczają Sosnowiec, jeśli władze miasta nie potrafią zadbać o interes mieszkańców - niestety najwięcej połączeń obcięto na liniach zagłębiowskich a te które stworzono, robione są w taki sposób, aby mieszkańcy Zagłębia nie mogli nigdzie dojechać ... :(

PostNapisane: Śr, 18 grudnia 2013, 19:04
Rozmawiałem z informacją Kolei Śląskich i zgłosiłem im problemy z rozkładem jazdy pociągów - podobno mają dużo skarg.

Myślę, że warto do nich napisać skargę, bo w końcu wszyscy dopłacamy do kolei i nie po to, aby nie mieć szansy z nich skorzystać. Tym bardziej, że w Trójmieściu czy w Warszawie ludzie czekają na pociąg nie dłużej niż 0,3 godziny, u nas czasami to nawet 1,5 godziny nie wystarczy.

Skargi można zgłaszać pod adresem: skargi@kolejeslaskie.com.
PostNapisane: Śr, 5 lutego 2014, 22:20
Ciężko mi to w to uwierzyć, ale wygląda na to, że pomysł przywrócenia ruchu kolejowego na trasie Zawiercie - Pyrzowice staje się coraz bardziej realny :shock: :)

Pociągi nie znikną z Wisły i pojadą z Zawiercia na lotnisko
Data dodania: 2014-02-04 19:26:39 Ostatnia aktualizacja: 2014-02-04 19:26:39
Michał Wroński

Dzięki unijnej dotacji wyremontowana zostanie kluczowa linia kolejowa na Śląsku Cieszyńskim. Odbudowana ma zostać trasa z Tarnowskich Gór do Zawiercia. Będzie też obsługiwać Pyrzowice

Pojawiła się szansa na ocalenie połączeń kolejowych do Wisły Głębce. Zarząd województwa zadeklarował gotowość wyłożenia niemal 138 mln złotych na remont zniszczonego końcowego odcinka tej trasy. Dzięki unijnym dotacjom marszałek chce też przywrócić do życia nieistniejącą już linię kolejową z Tarnowskich Gór do Zawiercia.

Koleje Śląskie groziły

Do tej pory udział marszałka w inwestycjach na kolei ograniczał się do kupowania nowoczesnych pociągów, które zdolne są pomknąć z prędkością 160 kilometrów na godzinę.

Tyle tylko, że stan torowisk nie pozwalał im nigdzie w regionie pokazać swoich możliwości. Mało tego, były takie odcinki, gdzie warte dziesiątki milionów złotych "Flirty" czy "Elfy" wlokły się z prędkością trzydziestu, a nawet dziesięciu kilometrów na godzinę. Tak było m.in. na mostach między Ustroniem Polaną a Wisłą. Dalej, w stronę stacji Wisła Głębce, jest zresztą niewiele lepiej. Stąd przedstawiciele Kolei Śląskich jesienią oficjalnie zapowiedzieli, że ten rozkład jazdy może być ostatnim, w którym ich pociągi dojeżdżać będą do Głębiec, o ile stan linii nie ulegnie poprawie.

Deklaracja wywołała burzę wśród pasażerów, ale być może właśnie to skłoniło urzędników marszałka, by ująć modernizację tej trasy w planach inwestycji dofinansowanych w ramach przyszłej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego.

Rewitalizacja odcinka Bronów - Wisła Głębce została bowiem wpisana przez zarząd województwa jako jedno ze strategicznych przedsięwzięć do tak zwanego Kontraktu Terytorialnego. Pieniądze miałyby otrzymać PKP PLK, natomiast lifting zaplanowany byłby na lata 2018-2020.

Odbudowa za 185 milionów

W tym samym terminie ma zostać również przeprowadzona odbudowa nieczynnego szlaku kolejowego z Tarnowskich Gór do Zawiercia. Zdaniem urzędników marszałka, inwestycja pochłonie ponad 185 milionów złotych.

- Nieoficjalnie kolejarze twierdzą, że wystarczy 50-60 milionów złotych, choć część torów została zlikwidowana bądź rozkradziona, a w Miasteczku Śląskim rozebrano nawet jeden z wiaduktów - mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, który jest gorącym orędownikiem tej inwestycji. Uważa, że stanowi ona alternatywę dla forsowanej przez Urząd Marszałkowski i PKP PLK wizji szybkiej linii kolejowej do Pyrzowic.

- Na pewno będzie tańsza i łatwiejsza w realizacji niż wariant przez Piekary Śląskie. Poza tym ona akurat ma szansę zarobić na siebie, gdyż umożliwiać będzie składom towarowym jadącym od Opola w stronę Krakowa ominięcie zatłoczonej linii przez centrum aglomeracji - twierdzi Czech.

Skorzysta też Zagłębie

Urzędnicy marszałka nie podzielają opinii burmistrza Czecha o bezcelowości budowania szybkiej kolei do Pyrzowic przez Piekary Śląskie, ale nie przeszkadza im to w popieraniu odbudowy linii z Tarnowskich Gór do Zawiercia. Jak wyjaśnia Witold Trólka z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego, o wpisaniu tej inwestycji do strategicznych przedsięwzięć zadecydowały korzyści dla ruchu towarowego, jak też możliwość ułatwienia dojazdu do Pyrzowic mieszkańcom Zagłębia, którzy mogliby dotrzeć na lotnisko przez Zawiercie. - Poza tym, w przypadku tej inwestycji unikamy trudnych spraw gruntowych, bo linia przebiegałaby po terenie należącym już do kolei - tłumaczy Trólka.

Fakty

Pociągi do Zakopanego już nie pojadą?

Czym się kończy zaniedbywanie stanu linii kolejowych, będziemy mogli przekonać się już tej wiosny. Wszystko wskazuje bowiem na to, że od marca nie będzie można dojechać pociągiem do Zakopanego. Ze względu na prace przy budowie zapory w Świnnej Porębie zawieszona zostanie komunikacja kolejowa między Krakowem a Tatrami.

Jak informuje branżowy portal Rynek Kolejowy, przerwa w kursowaniu pociągów miałaby trwać od 7 marca do 19 czerwca oraz od końca września do 13 grudnia (w grę wchodzi uruchomienie autobusowej komunikacji zastępczej). Teoretycznie składy dalekobieżne jadące z północyPolski mogłyby być kierowane na Katowice, a dalej przez Żywiec i Suchą Beskidzką dotrzeć do Zakopanego, ale fatalny stan linii Żywiec - Sucha Beskidzka sprawia, że nie ma co liczyć na ten plan awaryjny.

Tymczasem mieszkańcy Beskidów i turyści od lat apelowali o remont tej trasy - bezskutecznie. Obecnie urzędnicy nieco łaskawiej spoglądają na ten postulat, choć sprawą otwartą jest, czy znajdą pieniądze dla PKP PLK na taki remont.

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/ ... ,id,t.html
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gospodarka i inwestycje