[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - MUC w Zaglebiu

MUC w Zaglebiu


Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Pn, 8 grudnia 2008, 20:52
Warto zwrócić uwagę na możliwość stworzenia w Zagłębiu obszarów wielofunkcyjnych "mixed-use complexes" - MUC. Są to obszary, na których są budowane obiekty wzajemnie uzupełniające się i na które składają się m.in. obiekty handlowe, biurowe, hotelowo-rozrywkowe i mieszkaniowe. Obiekty takie zdobywają coraz większą popularność nie tylko w Europie Zachodniej, ale także w Polsce i dodatkowo pozwalają na wzajemne uzupełnianie wszystkich swoich funkcji.

Ciekawym przykładem zagospodarowania takiego obszaru są Katowice. Występują tam co najmniej dwa takie obszary:
- pierwszy to okolice Chorzowskiej i Silesia City Center (centrum handlowe i rozrywkowe już jest, niedawno zakończono budowę osiedla mieszkaniowego, a w dalszej kolejności maja powstać dwa obiekty biurowe). Obiekty biurowe występują także na ul.Chorzowskiej 50, skąd jest niedaleko do SCC i posiadają one status Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
- drugim takim obszarem jest Dolina Trzech Stawów (centrum handlowe Real, po drugiej stronie biura, które aktualnie są rozbudowywane, hotel, obiekty rozrywkowe, lotnisko, park).

Wśród wielu potencjalnych lokalizacji znajdujących się na terenie miast Zagłębia, warto zaproponować następujące obszary:
- Sosnowiec - okolice Hipermarketu Real, Auchan oraz Makro lub ewentualnie wolne duże tereny w centrum miasta,
- Będzin/Czeladź - okolica Centrum Handlowego M1,
- Dąbrowa Górnicza - okolica Centrum Handlowego Pogoria lub ewentualnie wolne duże tereny w centrum miasta.

W każdym z powyższych przypadków występuje już zarówno funkcja handlowa, jak i mieszkaniowa. W przypadku Hipermarketu Real w Sosnowcu występuje dodatkowo funkcja hotelowa, jednakże brakuje funkcji rozrywkowej oraz biurowej. Dodatkowo w przypadku Hipermarketu Auchan w Sosnowcu planowana jest budowa osiedla mieszkaniowego. Dzięki wprowadzeniu funkcji biurowej możliwe będzie stworzenie dużej liczby miejsc pracy, w szczególności dla firm z sektora BDO oraz centr badawczych.

Każdy z powyższych obszarów posiada doskonałe położenie komunikacyjne, a w przypadku lokalizacji dąbrowskiej oraz sosnowieckiej (okolice Hipermarketu Auchan) ewentualna baza hotelowa będzie mogła obsługiwać również tereny wystawiennicze EXPO zlokalizowane na terenie Zagórza. Ponadto w każdym przypadku występuje duża ilość wolnych terenów, na których możliwa będzie rozbudowa istniejących już funkcji. Jest to o tyle ważne, że Expo 2012 zbliża się dużymi krokami i warto przyspieszyć przygotowania do tej imprezy oraz przy okazji aby ewentualne zmiany służyły mieszkańcom Zagłębia również w przyszłości.

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: N, 14 grudnia 2008, 21:25
Przepraszam, że musiałem się urwać z dzisiejszego spotkania, ale tak już mam z weekendami .. ;)

Spieszę wyjaśnić, że w tym temacie nie chodzi o budowanie nowych centrów handlowych, czy też o wstawianie różnych obiektów między istniejące z Zagłębiu osiedla blokowe (można powiedzieć, że funkcja handlowa i mieszkaniowa jest już dobrze rozwinięta). Chodzi bardziej o to, aby w ramach istniejących centrów handlowych spróbować dołożyć inne funkcje takie jak hotelowa, usługowa, biurowa czy rozrywkowa, które z jednej strony dają nowe miejsca pracy, a z drugiej strony przyczyniają się do rozwoju naszych miast. Podobnie jak to jest na w Europie Zachodniej, gdzie na obrzeżach miast istnieją strefy przemysłowe, czy handlowo-usługowe i tylko tam ... ;)

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Wt, 16 grudnia 2008, 20:24
Koncepcja Zenona jest świetna :) , bo jak na dzień dzisiejszy w Sosnowcu króluje nowy "styl" w architekturze, w postaci blaszanych hal. Zabudowa otoczenia tych hal z włączeniem nowych funkcji pozwoli na pewną "humanizację" tych miejsc, nie mówiąc o ich estetyce architektonicznej która mogłaby się zdecydowanie poprawić. Nie znam się na tych tematach i mogę się wypowiedzieć tylko jako laik. Teraz te miejsca są dla mnie po prostu paskudne.

Jeżeli poprawią swój wygląd, to tym samym poprawi się wygląd całego miasta (miast), a już samo to nie powinno być obojętne dla miłośników naszego regionu.

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Pn, 22 grudnia 2008, 11:33
Znana nam z DG firma Mayland, ktora zainwestowala w CH "Pogoria", w Rzeszowie planuje wybudowanie MUC-a o nazwie Bella Dolina.
" .. kompleks przy ulicy Lubelskiej ma zająć ok. 38 hektarów. W jego ramach mają powstać obiekty, które łącznie będą miały blisko 190 tys. m kw. powierzchni handlowej, biurowej, logistycznej, oraz park technologiczny. Centrum uzupełnić mają m.in. hotele oraz miejsca rozrywki i wypoczynku - restauracje, spa, carting. Kompleks projektuje hiszpańska firma architektoniczna L35 Arquitectos .."

http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,57640 ... olina.html
Załączniki
z5764269X.jpg
Bella Dolina
z5764269X.jpg (13.25 KiB) Przeglądane 4465 razy
z5764268X.jpg
Bella Dolina
z5764268X.jpg (19.17 KiB) Przeglądane 4466 razy

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Cz, 25 grudnia 2008, 09:57
Okazuje sie, ze MUC w okolicy Sielsia City Center dalej sie rozwija. Maja tam powstac conajmniej dwa biurowce. Jeden obok centrum handlowego zostanie wybudowany przez firme Ghelmaco Katowice Office Point, a naprzeciw Silesii City Center, Skanska Property Poland będzie budować spory zespół biurowy Silesia Business Park.
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,7293 ... owiec.html

Jak spojrzymy pare lat wstecz, to w tamtym miejscu byly tylko niszczejace budynki i obiekty pokopalniane, a teraz tylko pozazdroscic, przede wszystkim wizji i konsekwencji .. ;)
Załączniki
Ghelmaco.jpg
Ghelmaco - Katowice Office Point
Ghelmaco.jpg (49.54 KiB) Przeglądane 4440 razy

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Wt, 30 grudnia 2008, 18:27
Jako ciekawostke pozwole sobie przyblizyc wizje MUC-a w Siewierzu, gdzie firma TUP planuje wybudowanie calego miasteczka o nazwie Miasteczko Siewierz. " ... Na gruntach o powierzchni 150 hektarów, nad Zalewem Przeczycko – Siewierskim, ma powstać ekologiczne miasteczko z pełna infrastrukturą, obiektami handlowymi oraz zabudową jedną i wielorodzinną. Koncepcja nowego miasteczka zakłada podział terenu na trzy strefy funkcjonalne: mieszkaniowa , biurowa i rekreacyjna ..".
http://www.tupproperty.pl/oferta/mix_us ... wierz.html
Załączniki
tsw_z_lotu_ptaka.JPG
Miasteczko Siewierz
tsw_z_lotu_ptaka.JPG (34.88 KiB) Przeglądane 4432 razy

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Pt, 9 stycznia 2009, 21:48
W Jaworznie ogloszono przetarg ktory moze doprowadzic do powstania MUC w samym centrum ..:) Poza tym ciekawie wyglada forma przygotowania Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu - mozliwe jest zabudowanie go wieloma funkcjami, czyli mozna go uznac za typowy teren MUC ... ;)

"Prezydent Jaworzna ogłosił drugi przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonych na terenie po byłym szybie Kościuszko w centrum miasta. Przedmiotem sprzedaży są dwie działki o łącznej powierzchni blisko 8 hektarów.

Nieruchomość składa się z działek nr 15/26 o pow. 1,8 ha i nr 15/27 o pow. 6 ha w obr. geod. 255 Jaworzna. Teren położony jest w rejonie ulic Rzemieślniczej, Kolejowej i Grunwaldzkiej, w ścisłym centrum miasta.

Przygotowany plan zagospodarowania przestrzennego pozostawia inwestorowi dużą swobodę. Będzie mógł decydować o formie, kształcie i funkcjach powstających obiektów. Twórcy planu ograniczyli się jedynie do wyznaczenia pewnych barier parametrowych, które określają np. wielkość budynków (niemożliwe będzie np. postawienie blaszanego parterowca), czy ilość miejsc parkingowych.

Na terenie po Kościuszce planowane są przede wszystkim funkcje usługowe, mieszkaniowe, biurowe i handlowe. Przewidziane jest także pozostawienie pewnej „wolnej przestrzeni”, która będzie przeznaczona na funkcje publiczne - place, skwery, tereny zielone."

http://www.gospodarkaslaska.pl/?ac=artykulKat&id=13976

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: So, 10 stycznia 2009, 05:22
" ... W Gdyni trwa budowa ekskluzywnego apartamentowca, którego termin realizacji przewidziano na luty 2009 r. nowoczesny blok to najnowsza inwestycja firmy Invest Komfort. Będzie to połączenie lokali biurowych i mieszkalnych..." Zatem pomimo, ze stolica Wojewodztwa Pomorskiego jest Gdansk, to w sasiadujacej Gdyni rowniez mozna znalezc ciekawe inwestycje ..:)

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/sea_ ... 18253.html
Załączniki
Sea towers2.jpeg
Sea towers w Gdyni
Sea towers2.jpeg (41.2 KiB) Przeglądane 4406 razy
Sea towers1.jpeg
Sea towers w Gdyni
Sea towers1.jpeg (24.89 KiB) Przeglądane 4402 razy

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 21:37
"Murator Plus" pisze o wychodzeniu inwestycji biurowych z Warszawy, tylko ciekawe gdzie na tej mapie inwestycji biurowych znajduje sie Nasze Zaglebie tym bardziej, ze nie tylko kosztowo moglibysmy przebic wiele z wymienionych top-owych lokalizacji ... :?

" ... Perspektywy rozwoju polskiego rynku nieruchomości są nadal bardzo dobre, chociaż wzrost w niektórych segmentach może już nie być tak dynamiczny. Według szacunków deweloperów, jeszcze przez najbliższe trzy lata popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe będzie rósł.
Analitycy szacują, że do końca 2009 roku w całym kraju powstanie około 1,7 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Tymczasem deweloperzy z Warszawy już, choć jeszcze powoli, zaczynają odczuwać rynkową stabilizację spowodowaną stale rosnącą konkurencją i związanym z nią nasyceniem rynku.

A potencjalni najemcy szukają nieruchomości poza centrum miasta, głównie ze względu na niższe koszty utrzymania. Kolejni "przeprowadzają" swoje siedziby i oddziały poza stolicę. Nic zatem dziwnego, że inwestorzy wertują lokalny rynek poz względem atrakcyjnych terenów inwestycyjnych.

Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe poza stolicą generowany jest przede wszystkim przez Business Process Offshoring (BPO). Międzynarodowe koncerny zlecają realizację wybranych działań tańszym firmom zagranicznym i przenoszą swoje 'back office' czy też 'call centres' do miast, które mają niższe koszty pracy, ale jednocześnie mają wykwalifikowaną kadrę pracowników.

Jak podaje Cushman&Wakefield, w Krakowie przybędzie w najbliższym czasie 400 tys. m2 powierzchni biurowej, a we Wrocławiu 580 tys. m2. Bardzo przyszłościowym rynkiem jest Łódź, gdzie przygotowywane są obecnie projekty biurowe o łącznej powierzchni 170 tys. m2. "Należy oczekiwać większego zainteresowania rynkami dotychczas mniej dostrzeganymi przez inwestorów. Duży potencjał drzemie w rynku biurowym, na którym już pojawili się pierwsi inwestorzy.

Centralne położenie i dobra komunikacja sprawiły, że Łódź staje się obecnie naturalnym kierunkiem rozwoju dla wielu renomowanych inwestorów, takich jak Philips, Bosch, Siemens i ostatnio Dell. Mając na uwadze zalety geograficzne i potencjał inwestycyjny Łodzi, podjęliśmy decyzję o rewitalizacji i rozbudowie dawnego Próchnika, który pod nazwą Cross Point (na zdjęciu) będzie oferował przyszłym najemcom 12,5 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej" - twierdzi Radosław Sieroń z Mermaid Properties .

Ze względu na ambitne plany ożywienia regionu i duży potencjał inwestycyjny Łodzi - oferta Cross Point z całą pewnością zapewni optymalne warunki dla rozwoju biznesu. Ponadto planowana budowa autostrad (A1, A2), międzynarodowe lotnisko i rozbudowa sieci szybkich połączeń kolejowych, są dodatkowymi atutami przybywających powierzchni biurowych w Łodzi. Warto też zwrócić uwagę na cenę najmu. W stolicy miesięczny czynsz za 1 m2 biura poza ścisłym centrum miasta przekracza 15 euro. Wynajęcie biura w innych miastach Polski jest tańsze - średnia stawka w centrach to 13-14 euro..."

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Pt, 27 lutego 2009, 22:48
Portal gospodarkaslaska.pl pisze o planach MUC-u w gliwicach, ktory wykorzysta doskonale warunki komunikacyjne u zbiegu autostrad A1 i A4. Wielkoscia obiekt bedzie zblizony do Silesia City Center.
" ... Na 26-hektarowej działce między ulicą Pszczyńską a budowaną właśnie estakadą w Gliwicach, na której będzie biegła autostrada A1, wyrośnie prawdziwy handlowy gigant - Park Handlowy "Europa Centralna".

Inwestorzy nie zrezygnowali z planów mimo kryzysu. Najważniejszą kwestią dla inwestora była lokalizacja. Skrzyżowanie autostrad w Gliwicach przesądziło sprawę. Trudno o lepsze miejsce nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy. Można powiedzieć, że znajdzie się na skrzyżowaniu dróg w środku Europy.

Pierwsza faza obiektu będzie obejmowała 67 tys. m kw. Specjaliści policzyli, że po ukończeniu budowy A1 do parku w ciągu jednej godziny będzie mogło dotrzeć ponad 3,2 mln ludzi. Budowa parku handlowego ma kosztować ok. 130 mln zł. Obiekt ma być otwarty w 2010 roku, ale w następnych latach Helical Poland zamierza zagospodarować kolejne 23 tys. m kw., gdzie zamierza postawić m.in. hotel i biura..."
Następna strona

Powrót do Gospodarka i inwestycje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość